Pet savjeta za jednostavnije pakovanje

Priprema za putovanje većini ljudi predstavlja opterećenje jer dovodi do negativnih razmišljanja koja izaziva strah da prilikom pakovanja ne zaborave bitne lične stvari. S obzirom na činjenicu da savremeni turizam vrlo često od putnika zahtijeva da svoj u svoj lični prtljag ubace manje odjeće i obuće, ali i elemanata lične higijene i dr., veliki broj putnika (a pogotovo ženska populacija) doživljava stres praćen pitanjima: Da li sam sve ubacio/la? Kako da putujem bez ove odjeće/obuće? Šta da radim ako ne ponesem ovaj preparat za ličnu higijenu, a bude mi potreban na putovanju? Kako Vas ne bi mučila ova, ali i mnoga druga pitanja prilikom pakovanja u ovom tekstu predstavljamo 5 savjeta za jednostavnije pakovanje. 

go-pro-g5e650f214_1920.jpg

  1. Napravite popis: Prije pakovanja, napravite popis svih stvari koje vam trebaju za putovanje. To uključuje stvari od potrebne odjeće, obuće, kozmetike i toaletnih potrepština do elektroničkih uređaja, dokumentacije i novca. Popis će vam pomoći da se organizujete i izbjegnete zaboraviti nešto važno. Takođe, ako planirate posjetiti određene znamenitosti ili aktivnosti, provjerite da li je potrebno ponijeti određenu opremu ili odjeću, poput kupaćih kostima ili planinarskih cipela.

  2. Odaberite pravu veličinu kofera: Odabir prave veličine kofera je važan kako biste sebi olakšali pakovanje i putovanje. Veliki koferi mogu biti teški i neugodni za nošenje, dok mali koferi mogu biti premali za sve stvari koje želite ponijeti. Razmislite o tome koliko dana ćete biti odsutni i koliko stvari želite ponijeti prije nego što odaberete veličinu kofera. Takođe, provjerite stanje točkića na koferu ili torbi, kako biste olakšali transport ptrljaga.

  3. Koristite prostor pametno: Kada ste odabrali pravu veličinu kofera, slijedi slaganje stvari. Najbolji način da iskoristite prostor u koferu jest savijanje stvari umjesto da ih samo nasumično ubacite unutra. Složite odjeću prema vrsti (majice, pantalone, donje rublje, itd.), a zatim savijte na način da ne zauzima puno prostora. Na primjer, majice složite na pola, a zatim još jednom na pola. U obuću možete staviti čarape i sitne predmete kako bi iskoristili što više prostora. Takođe, koristite manje prostore, kao što je unutrašnjost cipela ili džepovi na pantalonama, za spremanje sitnica poput kablova i punjača.

  4. Koristite vrećice za organizaciju: Vrećice za organizaciju su izvrsni alati za pakovanje, jer vam omogućuju da organizujete svoje stvari i lako ih pronađete kada vam zatrebaju. Koristite vrećice za odvajanje čistog rublja od prljavog, spremanje kozmetike i ostalih toaletnih potrepština, kao i za sitnice poput kablova, punjača i drugih elektroničkih uređaja. Na ovaj način ćete pronaći ono što vam je potrebno. Osim toga, vrećice su također korisne za organizovanje manjih predmeta koji bi se inače izgubili u velikom koferu. Naprimer, ako imate puno nakita, koristite vrećicu za nakit kako bi sve stvari ostale na okupu i bile zaštićene.

  5. Provjerite ograničenja prtljaga: Prije nego što krenete na putovanje, provjerite ograničenja veličine i težine prtljaga. Ovo je važno kako biste izbjegli dodatne troškove ako prekoračite dozvoljenu težinu ili veličinu kofera. Takođe, provjerite da li postoje zabranjeni predmeti u prtljagu kao što su oštri predmeti ili tekućina koja prelazi dozvoljenu količinu. Uvijek imajte na umu da manje znači bolje - umjesto da ponesete previše stvari koje nećete koristiti, pokušajte se ograničiti na osnovno i praktično. Na taj način ćete imati manje stvari za nositi i više prostora za suvenire koje ćete kupiti na putovanju.